Atrakcje

Zwierzyń to malowniczo położona miejscowość w najpiękniejszym przełomie Sanu u stóp lesistej Czulni (576 m) i Trzech Kopców (439 m), nazywany Polskim Centrum Wędkarstwa Muchowego. Krystalicznie czysta woda ściąga wędkarzy z całej Polski oraz z najdalszych nawet zakątków świata. Zwierzyń to również idealne miejsce do wyjazdów w Bieszczady oraz na niedaleki Zalew Soliński. Pobyt w naszej miejscowości to niezapomniany wypoczynek z dala od tłumów ludzi, zgiełku, hałasu wśród gór i lasów oraz gościnnych mieszkańców społeczności lokalnej.

Najważniejsze atrakcje regionu:

Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas Myczkowce

Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas Myczkowce

Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego „Caritas” jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Bieszczadach. Powstał po przejęciu w 1994 r. przez „Caritas” Diecezji Rzeszowskiej obiektów i terenu po jednostce wojskowej. Na terenie tym o powierzchni około 9 ha oprócz obiektów mieszkalnych i rehabilitacyjnych podziwiać można miedzy innymi: największy w kraju Ogród Biblijny, Centrum Kultury Ekumenicznej z ponad 140 miniaturami świątyń karpackich, kompleks sportowo rekreacyjny czy mini zoo.

Ruiny spichlerza dworskiego

Myczkowce Ruiny spichlerza dworskiego

Kamienny spichlerz został zbudowany w I-szej poł. XVIII wieku. Był jedynym obiektem ocalałym po spaleniu przez UPA dworu i obiektów gospodarczych w tym gorzelni.
Niestety kolejnej dewastacji pozostawionego bez opieki spichlerza dokonał miejscowy proboszcz, który rozbierając obiekt pozyskiwał surowiec na kościelne ogrodzenie.
Obecnie ruiny spichlerza porastają małe drzewka i krzaki.

Cudowne Źródełko w Zwierzyniu

Cudowne Źródełko w Zwierzyniu

Cudowne źródełko znajduje się 1,5 km. na południe od centrum miejscowości, przy szlaku turystycznym prowadzącym przez niewielkie wzgórze do zapory w Myczkowcach.
Według podań w miejscu tym miano wznieść cerkiew, jednak kamienie na jej budowę znikały w niewyjaśnionych okolicznościach. Postanowiono więc zbudować studnię. Po jej wykopaniu pewna kobieta znalazła w niej krzyż. Na pamiątkę tego wydarzenia wioskę nazwano „Zdwiżenie” od ukraińskiego „Wozdwyżenie Swiatoho Chrystusa” czyli Podwyższenie Krzyża Świętego.
Wydobyty wtedy krzyż (z wieku XIII) pochodzi z miasta Limoges z Francji i można go oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu. Nad studnią ustawiono drewniany krzyż. Do czasów II wojny światowej do źródełka ciągnęły rzesze pątników i pielgrzymów wierzących, że woda z niego miała właściwości uzdrawiające m.in. potrafiła cudownie przywracać wzrok.
Po II wojnie światowej źródełko popadało w zapomnienie. Dopiero w latach 90. zostało odnowione, wybudowano koło niego niewielką grotę z figurą Matki Boskiej, urządzono Drogę Krzyżową i przystosowano teren do odprawiania nabożeństw polowych (jest ołtarz i ławki). Na wzgórzu, ponad grotą ustawiony jest ośmiometrowy krzyż.
Źródło: www.polskaniezwykla.pl

Jezioro Myczkowskie i zapora

Jezioro Myczkowskie i zapora

Jezioro Myczkowskie powstało w roku 1960 roku po wybudowaniu zapory na rzece San. Zbiornik ma powierzchnie 200 ha. Nad jeziorem znajduje się kilka większych i mniejszych ośrodków wypoczynkowych, jest również pole namiotowe. Działa tu wypożyczalnia łódek, kajaków i rowerków wodnych.

Zwierzyń – Dawna cerkiew grecko-katolicka

Zwierzyń – Dawna cerkiew grecko-katolicka

Została wzniesiona na niewielkim wzniesieniu nad Sanem w latach 1750 – 1799 r.
Cerkiew jest murowana z kamienia i otynkowana. Jest to świątynia trójdzielna. Wewnątrz znajduje się zabytkowy kielich z sześciolistną stopą z 1840 r.

Glinne – Kamień Leski

Glinne – Kamień Leski

Kamień Leski znajduje się niedaleko Leska na wyniosłym wzgórzu, na terenie wsi Glinne. Kamień Leski jest chronionym pomnikiem przyrody nieożywionej.
Główna skała to 20-metrowy piaskowiec. Jego wierzchołek wygląda jakby wykuty był przez świetnego rzeźbiarza. Według legendy to dziewczyna zaklęta w kamień.
W XIX w. u podnóża Kamienia Leskiego znajdował się kamieniołom, w którym pozyskiwano kamień.

Rzeka San

Rzeka San

W Zwierzyniu, u wylotu zimnej i natlenionej wody ze skalnej sztolni ma swój początek słynny odcinek specjalny Sanu – śmiało można nazwać go rajem dla wędkarzy muchowych. Krystalicznie czysta woda ściąga wędkarzy z całej Polski oraz najdalszych nawet zakątków świata. Odcinek specjalny, czyli w skrócie OS San, mierzy około 8 kilometrów. Dopuszczona metoda połowu to „sztuczna muszka”. Obowiązuje zasada „złów i wypuść” popularnie zwana no kill.

Rzeka San

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Ta – bez wątpienia – najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi – tak jak w rowerze – siłą własnych mięśni nóg. Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych, położona na rozwidleniu tras drogowych wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej biegnącej w stronę Ustrzyk Dolnych i drogi prowadzącej w kierunku Jeziora Solińskiego do Soliny i Polańczyka. Ze stacji w Uhercach Mineralnych turyści mają możliwość wyboru przejażdżki (zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza.
Źródło: www.drezynyrowerowe.plNapisz do nas